Przejdź do głównej zawartości

Jak pracuja falowniki

falowniki

W jaki sposób pracują falowniki?

Rozwój przemysłu między innymi automatyzacji procesów technologicznych wywołał silny postęp technologii kierowania napędów. Jeszcze kilka lat temu falowniki bywały nieczęsto spotykanymi układami automatyki przemysłowej, przeznaczone do rozruchu silników stosowano przełączniki gwiazda-trójkąt czy zwykłe softstarty i szybkość obrotową regulowano przy wykorzystaniu różnorodnego typu przekładni, od pasowych tzw. chyżozmianów oraz wariatorów, poprzez przekładnie planetarne a zamykając na specjalistycznych przekładniach hydrokinetycznych.

Aktualnie falowniki są szeroko powszechnymi układami automatyki, wpływ na to ma nie tylko rozwój inżynierii oraz technologii a zarówno niewygórowana cena falowników, które można wyszukać w sklepie: falowniki-sklep.pl. Wypływa to nie wyłącznie z niskiej wartości takich urządzeń, ale przede wszystkim z poszukiwania oszczędności energii elektrycznej, automatyzowaniu procesów technologicznych oraz z jej aktywnego postępie technologii napędowej - zwłaszcza innowacyjnych technologii wymagających precyzyjnego sterowania napędami. Często spotykanym użyciem współczesnych falowników jest regulacja szybkości obrotowej silników prądu przemiennego, przez równoczesną zmianę liczby napięcia oraz częstotliwości. Falowniki są jeszcze tak popularne, iż można je odnaleźć w systemach sterowania wentylatorów, pomp ale również automatyce dźwignic, ekstruderów oraz różnych maszyn w których technologia wymaga precyzyjnej regulacji prędkości obrotowej silników prądu przemiennego.

Intensywny rozkwit sektora sprawił, że energia elektryczna podawana przez system energetyczny liniami sinusoidalnego napięcia przemiennego o częstotliwości 50Hz (w Europie) coraz częściej bywa uznawana jak swoisty półprodukt, który wymaga przekształcenia (przetworzenia) do postaci odpowiedniej dla odbiornika np. właśnie wspomnianego silnika elektrycznego. W energoelektronice przemienniki częstotliwości dzielimy na dwa rodzaje: bezpośrednie bez obwodu pośredniego i pośrednie ze zmiennym lub stałym napięciem (prądem) obwodu pośredniego. Bezpośrednie przemienniki częstotliwości stosowane są raczej do sterowania systemami o wysokich mocach, rzędu kilku MW. Dodatkowo przemienniki takiego rodzaju mają niewielki zakres regulacji częstotliwości na wyjściu od zera do około 30Hz.

Czytaj dalej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Komputery PC

Użytkowanie sprzętu komputerowego Dziś sprzęt PC jest niesamowicie potężny i też przeobraża się niesamowicie szybko co powoduje, że bardzo często ulepszenia są szybkie, że częstokroć nie łatwo za nimi pobiec, dotyczy to tak środków pieniężnych jak również czasowej kwestii. Specjalista a także alumn Politechniki Lubelskiej Gracjan Osiadły którego fach to tester uważa, że w tych czasach raczej przeciętny użytkownik może kupić sobie mocny oraz przenośny komputer. Obecnie komputery PC są niezbędne praktycznie na każdej płaszczyźnie w naszym życiu, bez komputeryzacji w tym momencie nie ma prawa zaistnieć bankowość, dzisiejsza nauka jak też komunikacja. Prawie nikt nie będzie wykonywał różnych obliczeń skoro dziś jest faktyczna możliwość częstokrotnie zostawić to wszystko i zrobić za pośrednictwem programów, w identyczny sposób działają wszelakie operacje i depozyty pieniężne. Specjalista i także alumn Uniwersytetu Gdańskiego Grzegorz Engler dla którego główna praca to administrator sieci z

Przemysl i automatyzacja

Automatyzowanie przemysłu Przemysł technologii to świeża gałąź która w procesie wykorzystuje współczesne dokonania zarówno techniczne i też naukowe, ich wykorzystywanie jest istotne w samym produkcyjnym procesie lub w produkcie. Wśród takich gałęzi można wymienić przemysł elektroniki, przemysł kosmiczny i także przemysł biotechnologii. Fachowiec i równocześnie alumn Uniwersytetu Poznańskiego Karen Ruszkowski dla którego praca to badacz uważa, iż w obecnych czasach przemysł zużywa gigantyczną ilość materiałów, istotne jest wydawanie sporych nakładów finansowych na badania. Z powodu wielkich postępów wymagany jest ciąg działań automatyzowania i równocześnie komputeryzacji wszystkich działań. Specjalista a także doktor Politechniki Opolskiej Eljasz Lodziński dla którego główny fach to inżynier zapewnia, iż proces automatyzowania zadziwiająco błyskawicznie obniża koszty produkcji, jest powodem wzrostu elastyczności produkcji i równocześnie otwiera całkowicie nowoczesne rynki. Ze statysty